The Summit TimesTHE SUMMIT TIMES



POLSKA MISJA PASTORALNA W SAN FRANCISCO

Andrzej M. Salski

Polska Misja Pastoralna sw. Wojciecha w San Francisco powstala w lutym 1976 wskutek staran wladz Towarzystwa Chrystusowego. Owczesny przelozony generalny Towarzystwa, ks. Wojciech Kania, w 1974 roku zlozyl wizyte ks. arcybiskupowi McGucken z San Francisco, przedstawiajac mu propozycje objecia stala opieka duszpasterska imigrantow z Polski mieszkajacych w rejonie Bay Area.

Bylo to zgodne z zalozeniami Konferencji Episkopatu Amerykanskiego, ktora w czerwcu 1974 roku utworzyla specjalna Komisje ds. Obchodow 200-lecia Stanow Zjednoczonych "Wolnosc i Sprawiedliwosc dla Wszystkich". W 1976 roku, w ktorym obchodzono 200-lecie powstania Stanow Zjednoczonych, ks. arcybiskup McGucken zorganizowal lokalne spotkanie pod nazwa "A Call to Action", po ktorym wyznaczyl ks. profesora Andrzeja Woznickiego do przedstawienia propozycji rozwiazania problemow ewangelizacji grup etnicznych poprzez ustanowienie duszpasterstwa etnicznego w ramach koncepcji "kosciola lokalnego", na krajowej konferencji katolickiej "A Call to Action" w Detroit. Jako delegat na te konferencje, ks. prof. Woznicki wystapil na niej z referatem, w ktorym proponowal dostosowanie opieki duszpasterskiej do potrzeb imigrantow z pochodzacych roznych grup etnicznych z reguly rozrzuconych na duzej przestrzeni, przez zapewnienie poszczegolnym narodowosciom ksiezy znajacych ich kulture oraz jezyk ojczysty. Wnioskowal takze o przyznanie tym ksiezom praw kanonicznych takich samych, jakie maja ksieza w przypadku kosciola miejscowego. Przyjecie propozycji ks. profesora Woznickiego przez konferencje calkowicie zmienilo stosunek episkopatu amerykanskiego do imigrantow - bowiem dotychczas episkopat ten byl calkowicie przeciwny organizowaniu parafii na zasadach etnicznych.

W zwiazku z ta nowa koncepcja "kosciola lokalnego" wobec grup etnicznych, w styczniu 1976 roku arcybiskup McGucken zorganizowal spotkanie z przedstawicielami ksiezy Prowincji Polnocno-Amerykanskiej Towarzystwa Chrystusowego, w ktorym uczestniczyli: ks. prowincjal Wladyslaw Gowin z Detroit, ks. profesor Andrzej Woznicki, profesor filozofii z University of San Francisco oraz ks. Wojciech Baryski, pierwszy proboszcz Misji sw. Wojciecha. Arcybiskup McGucken powierzyl im duszpasterstwo polskich imigrantow zyjacych w Archidiecezji San Francisco oraz, w wyniku osiagnietego porozumienia, wydal 6 lutego dekret erekcyjny ustanawiajacy polska parafie misyjna w San Francisco. Parafia jako swego patrona przyjela sw. Wojciecha, apostola, biskupa i meczennika. Po utworzeniu Misji, pierwszego tego rodzaju osrodka w calych Stanach, na rece ks. prowincjala Gowina nadeszly listy gratulacyjne od Prymasa Polski, ks. kardynala Stefana Wyszynskiego oraz ks. biskupa Wladyslawa Rubina.

Jednym z pierwszych gosci parafii byl Metropolita Krakowski, ks. kardynal Karol Wojtyla, ktory przebywal w San Francisco w sierpniu 1978 roku. Miejscowa Polonia od poczatku popierala starania o utworzenie polskiej parafii w San Francisco. Przedstawiciele owczesnych wladz Kongresu Polonii Amerykanskiej w Polnocnej Kalifornii: Zdzislaw Zakrzewski, przewodniczacy KPA oraz niezyjacy juz profesorowie George Lerski i Witold Sworakowski, prosili ks. prowincjala Gowina o poparcie dla swoich staran oraz zlozyli wizyte arcybiskupowi San Francisco proszac go o ustanowienie polskiej parafii. Msze sw. inaugurujaca utworzenie parafii odprawiono w Domu Polskim w San Francisco, juz 1 lutego 1976 roku, a msze sw. odbywaly sie tam jeszcze przez kilka tygodni - do czasu znalezienia odpowiedniejszego miejsca. W tych latach parafia obejmowala opieka duszpasterska Polakow zamieszkalych nie tylko w San Francisco, lecz takze w calej Bay Area.

Polacy mieszkajacy w diecezji Oakland zorganizowali wlasny osrodek w Martinez dopiero w 1985 roku, a w diecezji San Jose jeszcze pozniej, w 1990 roku. W obu diecezjach prowadzona jest ozywiona dzialalnosc duszpasterska i kulturalna, a czlonkowie diecezji Oakland, posiadaja nawet dwa wlasne osrodki religijno-kulturalne. Jeden z nich znajduje sie w Union City. W drugim, znajdujacym sie w Martinez, wydawane sa az dwa rywalizujace ze soba niewielkie dwutygodniki: "Biuletyn Informacyjny" redagowany przez Gabriela Michte oraz "Iskierki" redagowane przez Yana S. Pawlaka. W ciagu dwudziestu lat istnienia Misja sw. Wojciecha trzykrotnie zmieniala koscioly, w ktorych odbywaly sie niedzielne msze dla parafian. Poczatkowo byla to Kaplica Dobrego Pasterza na Cambridge Street, pozniej Nativity Church na Fell Street, by ostatecznie przeniesc sie do Kosciola sw. Tomasza Apostola znajdujacego sie w poblizu parku Golden Gate i Pacyfiku, na rogu Balboa Street i 39 Avenue. Posluge duszpasterska w tym okresie sprawowalo czterech ksiezy z Towarzystwa Chrystusowego: ks. Wojciech Baryski, ktory wydawal miesiecznik "Bozy Siew" osiagajacy z czasem do 72 stron objetosci, ks. Stanislaw Drzal, ks. Andrzej Maslejak oraz ks. Stanislaw Poszwa. Od wrzesnia 1994 roku proboszczem polskiej parafii jest cieszacy sie duza sympatia Polonii ks. dr Czeslaw Rybacki.

Od lutego 1993 roku misja posiada takze swoje Centrum Pastoralne przy 50 Banbury Drive w San Francisco, w ktorym odbywaja sie msze swiete, rozne spotkania polonijne oraz lekcje dla dzieci uczacych sie jezyka polskiego. W Centrum znajduje sie w spora biblioteka, sluzy ono rowniez jako biuro parafialne. W kazda sobote ks. dr Rybacki nadaje polgodzinna religijna audycje radiowa w jezyku polskim na falach stacji prowadzonej przez University of San Francisco. W specjalnym numerze biuletynu misji wydanym z okazji jej 20-lecia wspomniano, iz: ÔNajpelniej mozna okreslic Misje jako parafie personalna obejmujaca Polakow czy Amerykanow polskiego pochodzenia, ktorzy mieszkaja na terenie Archidiecezji San Francisco.Õ Do parafii czesto trafiaja osoby potrzebujace pomocy czy chocby tylko wsparcia moralnego, w rozwiazywaniu natloku problemow jakie nurtuja niemalze kazdego z imigrantow.

Przyjecie propozycji ks. profesora Woznickiego przez krajowa konferencje katolicka w 1976 roku oznaczalo dla episkopatu amerykanskiego koniecznosc zmiany dotychczasowego stosunku wobec duszpasterstwa imigrantow oraz zapoczatkowalo szybszy rozwoj parafii etnicznych w Stanach. Pierwsza tego rodzaju parafia w USA, byla wlasnie Misja sw. Wojciecha w San Francisco. To nowe podejscie episkopatu do problemow nurtujacych emigrantow zostalo w pelni rozwiniete oraz podkreslone przez Jana Pawla II, ktory w ubieglym roku, z okazji Swiatowego Dnia Migranta, wydal specjalne oredzie, w ktorym napisal: "W Kosciele nikt nie jest obcy, a Kosciol nie jest obcy dla zadnego czlowieka w zadnym miejscu. Jako sakrament jednosci, a zatem znak i moc zespalajaca caly rodzaj ludzki, Kosciol jest miejscem, gdzie migranci zostaja rozpoznani i przyjeci jak bracia."

W czasie mszy

Skladanie darow od Polonii w czasie mszy z okazji 20. lecia Polskiej Polskiej Parafii w San Francisco



TST, Vol. 4, No. 12-13/1996


The Summit Times


Salski@dnai.com

© Copyright 1996 by Andrzej M. Salski