The Summit TimesTHE SUMMIT TIMES


TST, Vol. 8, Issue No. 22-23/2000

UNIWERSYTET SZCZECINSKI OTWIERA SIE NA POLONIE


Uniwersytet Szczecinski, powstaly w roku 1985, wzorem innych uczelni w Polsce wyraza chec bliskiej wspolpracy z Polonia i Polakami mieszkajacymi poza granicami swojej ojczyzny. Mówil o tym jego rektor prof. dr Zdzislaw Chmielewski, kiedy w roku 1999 powolany zostal na to wysokie stanowisko.
W planach na obecna kadencje, lata 1999-2002, zdecydowanie opowiedzial sie on za uniwersytetem otwartym. Otwartym na wspolczesnosc i dzien dzisiejszy, wejscie Polski do Europy i wreszcie na Polonie. Szczególnie jednak na Polonie. To znaczy dla nas naprawde wiele - powiedzial.
Kolejnym krokiem nowego rektora bylo powolanie swego pelnomocnika do spraw kontaktów z Polonia i rozpoczecie wspolpracy ze srodowiskami polskimi poza granicami kraju. Wspólpraca ta rozpoczela sie od prezentacji uniwersytetu na lamach gazet polonijnych i nawiazywaniu kontaktów ze srodowiskami polskimi na zachodzie i wschodzie.

Polonijna specyfika Uniwersytetu Szczecinskiego bedzie stworzenie odpowiedniej struktury, dostosowanej do konkretnych potrzeb Polonii. Uczelni nie zalezy bowiem na tworzeniu osrodka czy zakladu na wzór juz istniejacych w innych uczelniach krajowych. Chce natomiast wsluchiwac sie w glosy rodaków mieszkajacych od lat poza ojczyzna i skuteczne wychozic im naprzeciw. Bedzie to wiec m.in. badanie srodowisk polonijnych, organizowanie dla nich kursów specjalistycznych, zapraszanie na studia do Szczecina i wszystko inne, czym zainteresowane beda same srodowiska polonijne na calym swiecie. Uniwersytet liczy bardzo na bliska wspólprace organizacji polonijnych, takze zrzeszajacymi ludzi z tytulami naukowymi.
Zdaniem Rektora US srodowiska polonijne powinny jeszcze bardziej zainteresowac sie obecna sytuacja Szczecina, w chwili kiedy Polska jest coraz blizej Europy, a uczelnia nasza jest w stanie bardziej precyzyjnie i kompleksowo zdefiniowac, okreslic i stworzyc merytoryczna podstawe wspolpracy z Polonia.
Uniwersytet Szczecinski, zwlaszcza z uwagi na obecnosc wydzialu humanistycznego, sila rzeczy predysponowany jest do wspólpracy ze srodowiskami polonijnymi. Dzis tworzony tu jest, przy silnym poparciu naszej uczelni Instytut Wschodni, który nakierowany jest glównie na badanie Polonii wschodu oraz Polaków zamieszkalych w sasiadujacych z nami bylymi krajami ZSRR i wreszcie stosunków polsko-wschodnich.
Mysle, ze podobny instytut zajmujacy sie tylko Polonia i Polakami mieszkajacymi poza krajem uda nam sie takze stworzyc przy naszym uniwersytecie dzieki otwierajacym sie u nas nowym mozliwosciom.
W naszej wspolpracy z Polonia i rodakami mieszkajacymi poza krajem wychodzimy juz dzis z pewnymi sugestiami kierowanymi do srodowisk polonijnych - formulowanymi troche intuicyjnie. Liczymy, ze i z drugiej strony bedzie interesujacy odzew i ze nasi rodacy powiedza nam jakiego rodzaju wspolpraca sa zainteresowani. Chcemy, aby i oni byli wspoltworcami programu wypracowywanego obecnie przez nasz uniwersytet.
Rozwijajaca sie szybko uczelnia szczecinska zwraca dzis szczegolna uwage na warunki nauki dla swoich studentów oraz nieustanne rozbudowywanie swego zaplecza naukowego. Waznym etapem dalszego rozwoju naszej uczelni jest rozpoczeta rozbudowa biblioteki uniwersyteckiej. Chcemy, aby byla to biblioteka z prawdziwego zdarzenia. W tym roku zakonczony zostanie pierwszy etap jej rozbudowy. Myslimy tez o budowie nowego budynku biblioteki, w którym znajdzie sie nowa czytelnia, z nowymi nosnikami - czyli biblioteka bez ksiazek. Mozna w niej juz dzis przewidziec pewne potrzeby naszej Polonii.
Uczelnia mysli wreszcie o dalszej rozbudowie filologii slowianskiej, z jeszcze wiekszym otwarciem jej na studentów zagranicznych – w tym z sasiednich Niemiec. Przy uniwersytecie powstaje takze wydzial teologiczny, najpierw teologii katolickiej, a pozniej takze protestanckiej i prawoslawnej. Od lat prowadzone sa tez zajecia w ramach szkoly kultury jezyka polskiego dla obcokrajowców oraz kampus w Miedzyzdrojach dla studentów rozpoczynajacych studia. Chcemy, aby stal sie on instytucja caloroczna. Rozpoczelismy równiez przygotowania do budowy uniwersyteckiego planetarium polaczonego z wielofunkcyjnym osrodkiem IMAX.
Winni jestesmy takze Polonii konferencje naukowa, która dotyczylaby potrzeb i oczekiwan srodowisk polonijnych i naszych mozliwosci wyjscia im naprzeciw. Nie zalezy nam na powielaniu juz istniejacych osrodków, tylko na stworzeniu struktury opartej na konkretnych zapotrzebowaniach srodowisk polskich zza granicy.
Czekamy zatem na Panstwa sugestie i propozycje.
Zapraszamy tez do dzielenia sie z nami wlasnymi doswiadczeniami. Mozna je przesylac poczta na adres:
Pelnomocnik Rektora Uniwersytetu Szczecinskiego ds. Kontaktów z Polonia, Uniwersytet Szczecinski, Al. Jednosci Narodowej 22a, 70-453 Szczecin;
faxem pod nr 48-91-489 1590
lub
poczta elektroniczna: leszek.watrobski@univ.szczecin.pl

Na wszystkie Panstwa listy i propozycje odpiszemy.

Leszek Watróbski
Pelnomocnik Rektora US
 



TST, Vol. 8, Issue No. 22-23/2000

The Summit Times

E-mailSalski@dnai.com


© Copyright 2001 by Andrzej M. Salski