TST, Vol. 9, Issue No. 26/2002
VIII Swiatowa Konferencja Gospodarcza Polonii - 2002
Dzieki zaangazowaniu i obecnosci przedstawicieli srodowisk gospodarczych Polonii ze wszystkich kontynentow na dotychczasowych konferencjach, nabraly one wyjatkowego znaczenia i rangi. W kolejnych siedmiu edycjach wzielo udzial prawie 3000 osob ze wszystkich kontynentow i 42 krajow w tym RPA, Argentyny, Brazylii, Tajlandii, a nawet Chin czy Japonii.
Doswiadczenie pokazuje, ze Swiatowe Konferencje Gospodarcze Polonii zaowocowaly juz wieloma konkretnymi przedsiewzieciami i nowymi inicjatywami. Tradycyjne spotkania sprzyjaja poglebianiu atmosfery otwartosci i dialogu na najwyzszym szczeblu oraz pomagaja w poszukiwaniu nowych rozwiazan w sferze gospodarczej. Powage konferencji potwierdza udzial najwyzszych wladz panstwowych z wicepremierem i ministrem gospodarki.
Konferencje sa miejscem spotkan i srodowisk gospodarczych Polonii, przedsiebiorcow krajowych, przedstawicieli najwyzszych wladz panstwowych i samorzadowych oraz mediow. Ich celem jest umozliwianie kontaktow i przekazywanie informacji o sytuacji gospodarczej w Polsce, mozliwosciach wspolpracy, podejmowania korzystnych inicjatyw gospodarczych. Konferencje maja tez za zadanie promowanie i rozwoj miedzynarodowej wspolpracy gospodarczej osob polskiego pochodzenia. Konferencje kreuja tez pozytywny wizerunek Polski oraz umacniaja wiezi pomiedzy Polonia a krajem.
Tematem przewodnim kazdej edycji Konferencji, tradycyjnie juz podejmowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki, jest stan gospodarki w perspektywie drugiej polowy roku oraz mozliwosci dalszego rozwoju wspolpracy gospodarczej. Z uwagi na odmienna sytuacje ekonomiczna na swiecie i w Polsce, zawsze wybierane sa dodatkowe 1-2 tematy wiodace.
Dotychczas podejmowane zagadnienia to:
- prywatyzacja
- wspolpraca regionalna / promocja regionow
- integracja z UE
- inwestycje pro-ekologiczne
- polityka finansowa panstwa
- ulatwienia pro-exportowe
- promocja Polski - udzial Polonii
- transport
- rolnictwo
- turystykaW dotychczasowych siedmiu edycjach konferencji uczestnicy mieli mozliwosc dyskusji z przedstawicielami najwyzszych wladz RP. Sesje te maja przebieg zblizony do interpelacji na sali sejmowej. Dalsza czesc konferencji stanowia sesje panelowe i dyskusyjne z udzialem wybitnych osobistosci - autorytetow. Podzielone w bloki tematyczne - w kilku salach rownolegle. Tematyka blokow jest co roku inna, jednak zawsze obejmuje analize mozliwosci inwestycji Polsce oraz inicjatywy gospodarcze Polonii.
W tym roku zaproponujemy uczestnikom Konferencji 16 paneli w ramach nastepujacych blokow tematycznych:
- Polonia Swiata - prezentacja sukcesow i nowych inicjatyw
- Inwestycje lokalnie - miasta, euroregiony, wojewodztwa.
- Ekonomia sukcesu: dokad? kiedy? dlaczego? z kim?
- Polonia branzowo: medycyna, turystyka oraz nastepujace tematy do dyskusji:
- Czy polskie produkty moga byc konkurencyjne na rynkach swiatowych (przyklad polskich lekow, sprzetu medycznego) - standardy, normy, popyt, cena.
- Rola Polonii w promocji Polski w Europie.
- Przystapienie Polski do Unii Europejskiej - coraz blizej sukcesu - coraz wiecej pytan.
- Jak korzystac z doswiadczen innych spolecznosci (narodow, samorzadow) w dostosowaniu prawa i realiow gospodarczych do norm swiatowych.Tradycja Swiatowych Konferencji Gospodarczych staly sie uroczyste spotkania z prezydentem dajace mozliwosc bezposredniego kontaktu na najwyzszym szczeblu - zawsze mijaja w atmosferze otwartosci i dialogu. Kazdego dnia konferencji, jej uczestnicy sa zaproszeni do wziecia udzialu w uroczystosciach wieczornych. Tradycja stala sie Gala, zawsze w jednych z piekniejszych miejsc Warszawy lub okolic.
Majac na uwadze Panstwa zaangazowanie w prace dla srodowiska polonijnego zwracam sie z uprzejma prosba o pomoc w przekazywaniu informacji do srodowisk gospodarczych Polonii o tym cennym przedsiewzieciu poprzez serwis internetowy "Polonia dla Polonii". Majac nadzieje, ze program VIII wiatowej Konferencji Gospodarczej Polonii zainteresuje Panstwa bede wdzieczna za kontakt, uwagi i sugestie. Bylibysmy tym bardziej zobowiazani, gdyby zechcieli Panstwo pomoc Fundacji w dotarciu do Polonii - odbiorcow redagowanego przez Panstwa serwisu.
Goraco pozdrawiam i czekam na odpowiedzMarzena Mielecka, 17 stycznia 2002 r.
Wszelkich informacji udzielaja:
Marzena Mielecka tel. (48 22) 321 02 34, marzena.mielecka@instytut.org.pl.
Iwona Strykier tel. (48 22) 321 02 44
© Copyright 2002 by Andrzej M. Salski