SANKTUARIUM MILOSIERDZIA BOZEGO W TENANGO DEL AIRE Polscy Ksieza Pallotyni, nie mieli w swoich planach zalozenia placowki w Meksyku. Spokojnie pracowali tak w Kraju, jak i w wielu innych miejscach na tym Bozym Swiecie. Wszystko szlo jak w zegarku, moze poza normalnymi problemami jego codziennego "nakrecania".
Tak sie jednak zlozylo, ze dzieki ofiarowaniu przez meksykanskich wiernych posagu Milosierdzia Bozego Polsce, a takze woli wyrazonej przez ks. prymasa kardynala Glempa, inz. Jerzemu Skorynie (delegatowi Kola. b. Zolnierzy AK i Stowarzyszenia Polskich Kombatantow w Meksyku), aby ten pomnik zostal dany Ksiezom Pallotynom w Czestochowie. 27 sierpnia 1994 roku, w Dolinie Milosierdzia, ks. prymas Polski, w obecnosci ks. biskupa Jose Maria Hernandez Gonzalez, ktory przybyl specjalnie na ta okazje wraz z pielgrzymka meksykanska oraz ks. biskupa Stanislawa Nowaka i wielkiej rzeszy wiernych -- poswiecil ten dar meksykanski i specjalna kaplice, w czasie podnioslej i uroczyscie koncelebrowanej mszy swietej.
Plynelaby dalej spokojna i mrowcza praca Ksiezy Pallotynow, gdyby ciagle niespokojna dusza Delegatury Kombatanckiej w Meksyku, nie sprowokowala zaproszenia Ksiezy Pallotynow do kraju Aztekow przez biskupa Jose M. Hernandez Gonzalez. Byly rozne wymowki Pallotynow, ze Meksyk nie jest w planach ich Stowarzyszenia, ze nie ma ksiezy, funduszy, itp. Pomimo tego, przy naprawde dobrej woli, po dlugiej korespondencji znalezli sie ochotnicy do objecia i stworzenia Pallotynskiego Centrum Milosierdzia w Meksyku.
Najpierw przybyl z Brazylii ks. proboszcz Zbigniew Lewandowski, natepnie tez z Rio de Janeiro, ks. Tadeusz Korbecki, a w koncu z Polski, mlody ks. Adam Suszko.
Trzeba dodac, ze Ksiezom Pallotynom zostala dana na wiecznosc parafia sw. Jana Chrzciciela, z kosciolem z szesnastego wieku i terenem o powierzchni trzech hektarow pod rozbudowe, w Tenengo del Aire, polozonym 32 km od stolicy stanu Meksyk. Jak sie wyrazil ks. prowincjal Leslaw Gwarek: "to jest prawdziwa forteca". W rzeczywistosci to nie jest "forteca", lecz klasztor zniszczony przez rewolucje, majacy tylko trzy pokoje-cele, w ktorych w czasie pory deszczowej ze scian leje sie woda... Ta ksiezowska "szpica" pallotynska, pod dowodztwem energicznego ksiedza proboszcza Zbyszka Lewandowskiego zakasala rekawy i wziela sie rzesko do syzyfowej pracy. W piewszym rzedzie do pracy na gruncie religijnym. Niegdys w kosciele to wlasciwie gwizdal wiatr. Teraz to juz nawet przychodza pielgrzymki i to z dalszych odleglosci, wlacznie z zagranicy -- a w niedziele i swieta kosciol jest juz pelen wiernych.
Po remoncie, kosciol juz z daleka swieci jak nowy. Roboty budowlane wewnatrz sa prowadzone wolno, bo funduszy nie ma. Jednak sufit na jadalnia z kuchnia jest sa juz wykonczone, a nad nimi kiedys beda dalsze cele dla ksiezy -- bo ostatnio przybyli dwaj, zapewne niedlugo przybeda dalsi. Tych dwoch, z braku miejsca, umieszczono na innych pobliskich parafiach jako wikariuszy. Stanie takze biblioteka i archiwum polonijne. Teren dookola jest juz wyczyszczony, mlode drzewka owocowe sa zasadzone, staje mur klasztorny nie z cegiel, lecz ociosanej twardej lawy, tak jak ta cala wiekowa budowla.
Przed wejsciem do kosciola stoi wysoki pomnik Chrystusa Milosierdzia, odlany z tej samej matrycy co dla Czestochowy, a nowy witraz Milosierdzia Bozego obejmuje wiernych swoim swiatlem wewnatrz kosciola. Te wszystkie dokonania zdolano stworzyc dzieki wielkiej pracowitosci ksiezy oraz umiejetniej gospodarce. Tu musze dodac, ze ksieza o siebie nie dbaja. Pomimo bardzo rozleglej parafii, wielkiej odleglosci od stolicy stanu Meksyk i uciazliwej komunikacji -- ksieza doslownie robia wszystko na piechote. Zamiast kupic jakis samochod, to kazdy grosz wkladaja w budowe, a czasem to nawet i na chleb powszedni nie maja srodkow... Komputer i poczta elektroniczna, jak i wlasny srodek lokomocji, sa to "marzenia scietej glowy"...
To Centrum Milosierdzia Bozego Ksiezy Pallotynow, ma objac swoja praca, tak obecna Diecezje Nezahualcoyotl, jak i stworzy nowe placowki w calym Meksyku i Ameryce Srodkowej, od Gwatemali do Panamy wlacznie! Pracy wiec jest duzo, i bedzie jej jeszcze na dlugie, dlugie lata...
Wszyscy to widza i podziwiaja prace polskich Pallotynow. Nie jest to tylko "vox populi", wysilek ten zostal takze zauwazony przez miejscowe wladze koscielne...
Wielka niespodzianka spotkala nas wszystkich w niedziele, 7 kwietnia 2002 roku panskiego, swieta Milosierdzia Bozego w Tenango del Aire. Jak co roku, od przeszlo czterech lat, to jest od chwili przybycia naszych Ksiezy Pallotynow organizuja oni okazale ceremonie i "fiestas" z okazji swieta tego kultu przybylego z Polski. Zawsze tez byl obecny ks. biskup José M. Hernandez Gonzalez, odprawiajac koncelebrowana msze pontyfikalna. Ostatnio przy oltarzu na zewnatrz kosciola, poniewaz juz od dwoch lat jego wnetrze nie moglo pomiescic wielotysiacznej masy wiernych. To samo mialo miejsce i w tym roku, z ta roznica, ze w czasie mszy swietej ksiadz biskup sprawil zupelnie nieoczekiwana i zaskakujaca niespodzianke -- dajac do odczytania ksiedzu Zbyszkowi Lewandowskiemu DEKRET EREKCYJNY, w ktorym miedzy innymi czytamy:
"Ustalajac ŒCentrum Milosierdzia Bozego¹ w parafii Swietego Jana Chrzciciela, spolecznosci Tenango del Aire, w stanie Meksyk, poprzez ten DEKRET, PODNOSZE DO RANGI SANKTUARIUM DIECEZJALNEGO w brzmieniu Kan. 1232". (...)
Cala diecezja Nezahualcoyotl jest poswiecona temu Milosierdziu Bozemu, a w szczegolnosci nasza Katedra, sa Jemu oddane. Do wymienionego Centrum juz przybywaja pielgrzymki, nie tylko z parafii z tej diecezji, lecz z innych stron republiki i nawet z zagranicy, szczegolnie Meksykanie. (...)
Za posrednictwem tego Dekretu oddaje sie pod szczegolna opieke duchowa pielgrzymow ksiezom Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, znanych jako Ksieza Pallotyni, ktorzy juz w Polsce opieke duchowa w miescie Czestochowie. (...)
Niech Bog prowadzi serca wszystkich wiernych, aby zyly w Milosierdziu Bozym i w Milosci Ojca, a w sposob szczegolny u pielgrzymow tego Sanktuarium. (...)
Na wieczna pamiec podpisuje sie w biurach Kurii Diecezalnej Nezahalcoyotl w dniu siodmego kwietnia, roku dwutysieczengo drugiego, w dzien swieta Milosierdzia Bozego".
Podpisy: Jose Maria Hernandez Gonzalez, Biskup Nezahualcoyotl; Mgr. Juan Martin Rodriguez G., Sekretarz "ad casum".
Od wczesnego ranka, przy konfesjonalach naszych ksiezy i przybylych z innych miejscowosci ciagnely sie niekonczace kolejki do spowiedzi, nie mowac juz o przyjmowanych komuniach swietych. Po mszy na wolnym i cieplym powietrzu odbyly sie pokazowe tance regionalne, odmowiono Koronke do Milosierdzia Bozego. Potem nie brakowalo dalszych tancow, az pozniejszym popoludniem przeciagnela ulicami Tenango del Aire procesja, ktora skonczyla sie dopiero w nocy.
Trzeba dodac, ze w listopadzie 1993 roku, ks. prymas Polski, kardynal Jozef Glemp, w czasie swej oficjalnej wizyty w Meksyku, zorganizowanej przez Delegature Kombatacka, poswiecil kamien wegielny pod budowe PIERWSZEJ NA SWIECIE katedry pod wezwaniem Milosierdzia Bozego, a p. Leszek Macak, przywiozl z Krakowa specjalne relikwie swietej Faustyny Kowalskiej. Katedra zostala wybudowana w rekordowym czasie, bo juz 20 listopada 2000 roku zostala uroczyscie konsekrowana.
Jest to PIERWSZE NA SWIECIE Sanktuarium, Diecezja i Katedra poswiecone razem Milosierdziu Bozemu. Stalo sie to dzieki wytezonej i ciezkiej pracy Polskich Ksiezy Pallotynow, ktorzy w niespelna cztery lata dowiedli ile mozna zrobic, z wlasciwie bardzo mizernych funduszy. Powyzszy Dekret, jest wielkim honorem nie tylko dla Ksiezy Pallotynow, lecz dla calej Polski i WSZYSTKICH Polakow zyjacych na calym swiecie. Nasz Honor, zobowiazuje nas wszystkich: osoby prywatne, organizacje, instytucje tak prywatne, jak i religijne czy edukacyne oraz osrodki polonijne i rzadowe -- aby w mozliwie jak najszybszym czasie zostala wybudowana swiatynia Sanktuarium Milosierdzia Bozego, budynki parafialne, schroniska dla pielgrzymek, sale rekolekcyjne, szpitalik, osrodek edukacyjny, biblioteka-archiwum, i inne placowki Ksiezy Pallotynow w roznych miejscach calego Meksyku i Ameryki Srodkowej.
Nie moze byc lepszego i ciaglego na wieki przedstawiania Polski, w tej wielkiej czasci kontynentu Ameryki Lacinskiej -- jak wlasnie to Sanktuarium Milosierdzia Bozego i jego Centrum w pobliskiej stolicy stanu Meksyk, Tenango del Aire!
Meksyk zaangazowal swoj i Polski Honor. Czyz moze byc lepsza szczera, czysta i naprawde polska dyplomacja szerzenia dobrego imienia Polski, nie tylko na caly Meksyk, lecz i pozniej na cala Ameryke Srodkowa -- jak Sanktuarium Milosierdzia Bozego w Tenango del Aire? Kazdy grosz czy cent, zlozony na rzecz Sanktuarium Pallotynskiego w Tenango del Aire, bedzie poteznym i czystym glosem polskim, mowiacym piekna prawde o Polsce, jej historii, przez cale wieki, az do samego konca swiata!
Jerzy SkorynaAdres:
Rev. Pbro. Zbigniew Lewandowski
Padres Palotinos
Parroquia San Juan Bautista
Ave. Nacional s/n
56780 Tenango del Aire, Edo. Mex.
MEXICO
Tel/Fax: (52-55)597-982-5126Konto bankowe
Rev. Probo Zbigniew Lewandowski
BANCOMER
Suc. 072 Chalco
Cta. No. 4993347-6
MEXICO
______________________
Meksyk, rok 2002, styczen - sierpien
Zycie Delegatury Kola b. Zolnierzy AK i USOPAL
Delegat inz. Jerzy Skoryna
Retorno 102; No. 29
Tel. (52-55)5557-3360
Lomas deSotelo
Fax: (52-55)5395-0819
11200 México, D.F.
e-mail: jesko44@hotmail.com
http://www.polskiinternet.com/skoryna