The Summit TimesTHE SUMMIT TIMES


Vol. 10, Issue No. 30/2003

Zjazd Europejskiej Unii Wspolnot Polonijnych

W dniach 28 do 30 listopada 2003 roku odbyl sie w Londynie Jubileusz X-lecia Europejskiej Unii Wspolnot Polonijnych, jak równiez V Zjazd tej organizacji. Do Londynu zaproszono 60 prezesow i delegatow organizacji europejskich w celu swietowania uroczystosci X lecia oraz wybrania nowych wladz na nastepna 3 letnia kadencje.
Wiecej informacji bedzie zamieszczonych na stronach internetowych: www.polonia.org/euwp.htm

W sali POSKU na King Street 240, zaroilo sie od delegatów polonijnych z calej Europy. Oprócz 27 organizacji juz zrzeszonych w EUWP przybyly cztery nowe organizacje, które zglosily akces do EUWP i zostaly przyjete prawie jednoglosnie.

Na tym jubileuszu X lecia zorganizowanym rzeczywiscie perfekcyjnie goscilismy bylego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodztwie, Pana Kaczorowskiego wraz z malzonka, marszalka Senatu Longina Pastusiaka, przewodniczacego senackiej Komisji Emigracji i Polaków za Granica Tadeusza Rzemykowskiego, wiceprezesa Wspolnoty Polskiej Prof. Jana Mazura, prezesa Rady Polonii Swiata Lesa Kuczynskiego z Chicago wraz z malzonka, ks. rektora Tadeusza Kukle z Polskiej Misji Katolickiej w Wielkiej Brytanii, wielu wybitnych dzialaczy Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii z siedziba w Londynie oraz wielu innych gosci.

Zespoly artystyczne z Litwy (Wilno) oraz z Francji (Paryz) przygotowaly wspanialy program artystyczny, a jeden z delegatów zjazdu, pan Michal Zielinski z Finlandii, zagral utwory Chopina.

Pani prezydent rozrzewnila do lez publicznosc piosenka o polskich kwiatach, a odczytanie listów gratulacyjnych od ministra Cimoszewicza oraz wysokich urzedników panstwowych z Wielkiej Brytanii dopelnily wspaniala impreza. Cyganska orkiestra po zakonczonej czesci artystycznej nie dala usiedziec nikomu, tance skonczyly sie grubo po polnocy, a znakomita kaczka rzeczywiscie w buraczkach pozostanie nam wszystkim na dlugo w pamieci.

Nastepnego dnia juz od 9:00 rano rozpoczely sie obrady V Zjazdu. Niestety tutaj organizacja nie byla juz tak perfekcyjna jak dnia poprzedniego, gdyz kilkanascie miesiecy wczesniej wynajeto juz  sale POSKU na rozne imprezy w tym na Andrzejki ktore wlasnie hucznie obchodzono na kilku pietrach.

Brak drukarek, stolikow i nowoczesnego sprzetu nieco komplikowal obrady, ale goraca atmosfera bardzo szybko te drobne niedociagniecia puscila w zapomnienie. Po burzliwych wyborach Prezydium prowadzacego Zjazd oraz równie burzliwej dyskusji na temat sprawozdania finansowego rozpoczeto obrady. Wybrano nowy zarzad w skladzie:

Prezydent - pani Helena Miziniak, Wielka Brytania
V-ce prezydent - Tadeusz A. Pilat, Szwecja
Sekretarz Generalny - Roman Smigielski, Dania
Sekretarz - Aleksander Zajac, Niemcy
Sekretarz - Urszula Milczewska, Bulgaria
Sekretarz - Czeslaw Blasik, Rosja
Wybrano takze: Komisje Rewizyjna, Statutowa i kilka komisji programowych.

W pierwszych godzinach Zjazdu przyjeto tez nowe organizacje: Zwiazek Polaków na Ukrainie z Kijowa, prezes Stanislaw Kostecki; Stowarzyszenie Ekspertow Polskich w Holandii, prezes Malgorzata Bos-Karczewska oraz Towarzystwo Irladzko-Polskie, prezes Helena Johnston. Obecnie lista EUWP liczy 41 organizacji z 31 krajów.

Ze wzgledow zawodowych nie moglem brac udzialu w dalszej czesci obrad w niedziele 30 listopada, czego bardzo zaluje. EUWP jest obecnie niewatpliwie jedna z najlepiej zorganizowanych Wspolnot Polonijnych, która wypracowala przez 10 lat struktury organizacyjne, program pracy i swoje stale miejsce w zyciu Polonii Swiata. Aczkolwiek nie wszystko przebiegalo gladko i sprawnie, to przebieg zjazdu oraz jubileuszu nalezy uznac za bardzo udany.

Nowe wladze przyrzekly szybkie usprawnienie niedociagniec i usterek, a Pani Isabella Swiatopelek-Czetwertynska z Rady Polonii Belgijskiej w Brukseli, zaprosila nas wszystkich na spotkanie Rady Prezesów w Brukseli, w pazdzierniku 2004 roku.

Nie sposób w tak krótkim artykule opisac wszystkie tematy, jakie byly poruszone w Londynie czy wszystkie problemy które nurtuja Polonie Europy wschodniej i zachodniej. Pocieszajacym jednak jest fakt, ze pomimo tworzenia sie wyraznej opozycji, glowny kierunek dzialania EUWP jest jeden -- dobro Polonii oraz dobro Polski i jej dobre imie.

Zbigniew Kostecki
Prezes Kongresu Polonii Niemieckiej


Vol. 10, Issue No. 30/2003

The Summit Times

Salski@dnai.com

© Copyright 2003 by Andrzej M. Salski