Ofiarom KatyniaAlbum "Katyn w pomnikach swiata" Aliny Siomkajlo
Narody i spoleczenstwa uwieczniaja na pomnikach swoich wybitnych przedtawicieli: swietyeh, królów, wodzów, bezimiennych bohaterów, wybitnych twórców kultury, dobroczynców. Pomniki stawiane sa takze po to; by przypominac doniosle wydarzenia, i to zarówno chwalebne, jak i tragiczne. Dosc wspomniec krakowski Pomnik Grunwaldzki; jak i gdanskie Krzyze; wystawione ku czci poleglyeh w 1970 r. stoczniowców.
Dramatem niezwyklym w najnowszej historii Polski, i ludzkasci byla zbrodnia katynska, przez lata komunistycznego totalitaryzmu przemllczana, podlegajaca scislej cenzurze. Pomniki ofiarom Katynia i poleglym oraz pomordowanym na Wschodzie mozna bylo stawiac jedynie w krajach wolnego swiata. Polacy na obczyznie stawiali je w panstwach; w których przyszlo im zyc z dala od Ojczyzny.
Teraz mozemy obejrzec jej we wspanialym albumie "Katyn w pomnikach swiata" Aliny Siomkajlo, opublikowanym przez Agencje Wy dawnicza CB oraz Oficyne Wydawnicza "Ryrm".
Znajdziemy w nim ponad 300 pomników i tablic katynskich w Polsce i na swiecie. Znakomite fotografie ukazuja piekno dziel rzezbiarskich, oryginalne zamysly projektantów i twórców; hojnosc ofiarodawców. Syntetyczne opisy zawieraja historie poszczególnych monumentów oraz ich szczególowa charakterystyke i wyjasnienie symboliki.
Szczególne znaczenie maja informacje, dotyczace tablic i pomników katynskich znajdujacych sie obecnie w Polsce. Dramatyczna historia Dolinki Katynskiej na warszawskich Powazkach, sanktuaria katynskie w rozmaitych kosciolach i parafiach stanowia swiadectwo zmagania o prawo do prawdy o naszej historii, meczenstwie, ofierze.
Historia poszczególnych pomników katynskich, nawet tych znajdujacych sie w krajach Zachodu, zawiera równiez wyznaczony Jalta stosunek poszczególnych rzadów do zbrodni katynskiejwyznaczony Jalta stosunek poszczegól- nych rzadów do zbrodni katynskiej. Autorka przypomina wiec fakty niezbyt pochlebnie swiadczace o niektórych zachodnich politykach. Warto pamietac o tym w..ontekscie prrystapienia Polski do Unii Europejskiej. Jesli sami nie bedziemy umieli sie upominac o prawde o naszej historii, naszej tozsamosci, naszej drodze ku wolnosci i niepodleglosci, to nikt za nas tego nie zrobi.
Na dzielo Aliny Siomkajlo dlugo czekalismy. Nie do wiary, ile bylo trudnosci, aby ta publikacja znalazla sie na pólkach wszystkich szkól, uczelni. Jako kapelan pomordowanych na Wschodzie mam specjalna potrzebe wyrazenia swojej wdziecznosci. Ksiega ta jest ciagle na moim biurku, codziennie do niej zagladam. Za kazdy pomnik, kazdy znak pamieci o moich najdrozszych i za jej ogromny wysilek Bogu dziekuje.
W 1978 roku otrzymalem od ksiezy z Bialegostoku worek ziemi przywiezionej z Katynia. Zdobycie tej ziemi to tez przygoda, która warto opisac. Ksieza, jadac do Smolenska jako turysci, "zmylili droge". Pojechali do Katynia, wówczas jeszcze na cmentarzu katynskiy nie bylo krzyza, tylko klamliwy napis. Z tej wyprawy otrzymalem worek ziemi katynskiej. Ta pierwsza grudkamojej katynskiej ziemiznalazla sie w kosciele Sw. Wojciecha w Detroit, gdzie wedlug albumu pani Aliny jest najstarsza tablica poswiecona pamieci ofiar Katynia. Ofiarowujac te ziemie, jeszcze o tym nie wiedzialem.
Specjalnym przezyciem jest spogladanie na cmentarze - miejsca ekshumacji, w kórych bralem udzial, i ten moment, kiedy Ojciec Swiety poswieca kamienie wegielne pod te cmentarze, aby byly swiete, polskie i na zawsze nasze.
Najwieksze pomniki swiata to Krzyze Swietokrzyskie i monumentalny "Wieczny Plomien" w Baltimorze. I ten przesliczny KATYN 1940 w Zakladach Naukowych w Orchard Lake.Ks. pralat Zdzislaw PeszkowskiZamowienia:
Oficyna Wydawnicza RYTM
ul. Górczewska 8
01-180 Warszawa
el. 632 02 21 w. 155
sprzedaz wysylkowa jest z 25-proc. rabatem