The Summit TimesTHE SUMMIT TIMES


Vol. 11, Issue No. 31/2004

Teologia na Uniwersytecie Szczecinskim

Rozmowa z prof. zw. dr hab. Zdzislawem Chmielewskim - rektorem US

- Uniwersytet Szczecinski rozwija sie dynamicznie. W tym roku Uczelnia rozszerzyla sie o kolejny, siodmy wydzial...
- W kwietniu ubieglego roku Senat naszego Uniwersytetu podjal jednoglosnie decyzje o utworzeniu wydzialu teologicznego. Uchwala weszla w zycie w styczniu br. po podpisaniu jej przez rzad RP i Konferencje Episkopatu Polski.

- Wczesniej zapadly odpowiednie decyzje w Watykanie...
- Wydzial teologiczny naszego Uniwersytetu erygowany zostal przez Stolice Apostolska zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. W swojej dziasalnosci naukowo-dydaktycznej dzialac teraz bedzie na podstawie: przepisow obowiazujacych panstwowe szkolnictwo wyzsze, Statutu Uniwersytetu Szczecinskiego oraz przepisow koscielnych zawartych w dokumentach kosciola - glownie zas w Konstytucji Apostolskiej Jana Pawla II Sapientia Christiana oraz zalaczonych do tego dokumentu tzw. Ordinationes i wreszcie w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

- Dzialalnosc Wydzialu Teologicznego nadzorowac beda, obok wladz Uczelni, takze wladze koscielne...
- Nadzor ten odbywac sie bedzie wylacznie w zakresie okreslonym we wspolnej umowie i w Statucie Uniwersytetu. Dotyczyc bedzie doboru nauczycieli akademickich i innych pracownikow wydzialu oraz jego tozsamozci katolickiej. Wladze koscielne reprezentowac bedzie abp metropolita szczecinsko-kamienski, pelniacy funkcje Wielkiego Kanclerza Wydzialu Teologicznego. Wielki Kanclerz bedzie m.in. zatwierdzal kandydatow na dziekana i przyjmowal od niego wyznanie wiary. Bedzie tez mogl, w razie koniecznosci, cofnac misje kanoniczna nauczycielom akademickim prowadzacym zajecia w zakresie dyscyplin odnoszacych sie do wiary i obyczajow. Bedzie wreszcie informowac Kongregacje Wychowania Katolickiego o wazniejszych sprawach wydzialu i przesylac jej okresowe sprawozdania.

- Czy Wydzial Teologiczny zatrudniac bedzie nauczycieli akademickich innych wyznan chrzescijanskich?
- Ze wzgledow ekumenicznych na Wydziale Teologicznym zatrudniony moze tez zostac nauczyciel akademicki nalezacy do innego kosciola lub innej religii, albo nie wyznajacy zadnej religii, pod warunkiem jednak, ze respektuje katolicki charakter wydzialu. Wszyscy pozostali nauczyciele akademiccy, ktorzy zajmowac sie beda dyscyplinami koscielnymi, przed objeciem swego stanowiska, musza uzyskac misje kanoniczna od Wielkiego Kanclerza i zlozyc wobec dziekana wyznanie wiary. Pozostali nauczyciele akademiccy  wydzialu musza otrzymac przed nominacja zgode na nauczanie.

- Wydzial Teologiczny utworzony zostal w oparciu o istniejace juz wczesniej sekcje zamiejscowe...
- Sekcje zamiejscowe wchodzily dawniej w sklad Wydzialu Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zlokalizowane byly w Szczecinie, Koszalinie, Paradyzu oraz Gorzowie Wielkopolskim. Statutowym zadaniem naukowym wydzialu bedzie prowadzenie systematycznych badan w pelnym zakresie nauk teologicznych. Dotyczy to badan w dziedzinie nauk biblijnych oraz badan nad historia i tradycja kosciola, glownych dyscyplin teologii systematycznej - tzn. systematyzacji chrzescijanskiej wiary i moralnosci oraz chrzescijanskiego obrazu swiata i wreszcie naukowego ujecia praktyki zycia koscielnego, w tym prawa kanonicznego.
Stan kadrowy wydzialu pozwala na prowadzenie studium doktoranckiego w dziedzinie nauk teologicznych. Wydzial przystapi wiec w najblizszym czasie o przyznanie uprawnien doktorskich, a w ciagu nastepnych dwoch albo trzech lat o przyznanie uprawnien habilitacyjnych. Wydzial Teologiczny bedzie tez nastawiony na szeroka wspolprace interdyscyplinarna z przedstawicielami innych nauk na naszym Uniwersytecie. Bedzie rowniez uczestniczyl w projektach interdyscyplinarnych.
Nowy wydzial obejmie ksztalceniem na poziomie magisterskim okolo tysiaca studentow, w tym 600 na studiach dziennych i 400 na studiach zaocznych. Szczecinski Wydzial Teologiczny jest szostym wydzialem teologicznym utworzonym w ramach uczelni swieckich w Polsce i trzecim, co do wielkosci.
Dzialalnosc wydzialu bedzie finansowana przez panstwo i kosciol katolicki. Strona koscielna uzyczy uniwersytetowi bezplatnie swoje obiekty dydaktyczne, dziekanat, pomieszczenia administracyjne i hale sportowa, ktore znajduja sie w budynkach seminaryjnych w Szczecinie, Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Paradyzu.
Wydzial Teologiczny wnosi nowa jakosc w zycie naszej uczelni. Jest to kolejne jej dopelnienie.

- O Wydziale Teologicznym w Szczecinie rozmawial tez Pan Rektor z papiezem Janem Pawlem II...
- 27 stycznia br. przyjeci zostalismy w Watykanie przez Ojca Sw. Jana Pawla II. Obok wladz naszej Uczelni obecni tam byli takze: metropolita szczecinsko-kamienski, wladze wydzialu oraz przedstawiciele studentow i wreszcie miejskich wladz samorzadowych. Mnie, jako rektorowi Uniwersytetu Szczecinskiego, przypadl  zaszczyt zlozenia Jego Swiatobliwosci wyrazow najwyzszego uszanowania od naszej wspolnoty uniwersyteckiej. Decyzje zatwierdzenia Wydzialu Teologicznego odebralismy jako mobilizujacy impuls dla nasilajacej sie w Szczecinie determinacji wzbogacenia naszej Alma Mater nowym wydzialem. Byla ona takze dopelnieniem uniwersyteckiej misji: zadoscuczynienia, wyrownywania krzywdzacych zaniechan, ktorych miasto Szczecin i caly region zachodniopomorski doswiadczyly po roku 1945.
Spelnienie tak pojmowanej powinnosci nie byloby mozliwe bez coraz bardziej wszechstronnego uczestnictwa nauki i edukacji w procesie uwrazliwiania  zycia duchowego. Teologia wylaczona wczesniej na wiele dziesiecioleci z panstwowego systemu ksztalcenia, mogla wreszcie powrocic na swoje tradycyjne miejsce i jeszcze bardziej bezposrednio zabiegac o sens uniwersyteckiego oddzialywania na przeobrazenia kulturowo-cywilizacyjne. Oznacza to, z natury rzeczy, merytoryczne wzbogacenie w Szczecinie poszukiwan lokalnych wyroznikow, znakow tozsamosci polnocno-zachodnich regionow Rzeczpospolitej, ich kluczowego znaczenia dla przelamywania uciazliwych stereotypow w kontaktach z sasiadami. Szczecinska teologia, wedlug powszechnej opinii, okazac sie moze rozstrzygajacym atutem w formowaniu poglebionej refleksji nad perspektywa przekraczania przez Polske unijnych ram, od dawna przeciez widocznych tuz za szczecinskimi rogatkami.

- W czasie spotkania z papiezem Janem Pawlem II wreczyl Mu Pan symboliczny upominek...
Razem z zyczeniami i podziekowaniami przekazalem Ojcu Swietemu upominek o scisle szczecinskim charakterze. Byla nim niedawno wydana Encyklopedia Miasta Szczecina pod redakcja prof. Tadeusza Bialeckiego.

- Najblizsze lata zweryfikuja slusznosc decyzji o powolaniu Wydzialu Teologicznego na Uniwersytecie Szczecinskim. Wszyscy mamy nadzieja, ze bedzie ona jak najbardziej pozytywna. Dziekuje za rozmowe.

Leszek Watrobski

Vol. 11, Issue No. 31/2004

The Summit Times

E-mailSalski@dnai.com

© Copyright 2004 by Andrzej M. Salski