The Summit TimesTHE SUMMIT TIMES


Powrot do strony: Rozne artykuly


Propozycja powolania osrodka badajacego obraz Polski i Polakow w mass mediach w USA


W numerze "Nowego Dziennika" z 23 sierpnia 1996. w dziale "Rozmowy z czytelnikami" przytoczono fragment wypowiedzi p. Witolda Wozniaka dotyczacy koniecznosci utworzenia w Stanach, najlepiej przy Kongresie Polonii Amerykanskiej (KPA), "komorki" zajmujacej sie "monitorowaniem obrazu Polski i Polakow w srodkach masowego przekazu, z mozliwoscia inspirowania natychmiastowej akcji protestacyjnej i prawnej". Warto nadmienic, iz podobny osrodek istnieje juz w Kanadzie i zapewne pomysodawcy przedstawionego ponizej projektu KPA zapoznali sie z jego dzialalnoscia.

Koniecznosc istnienia takiego osrodka jest dostrzegana przez srodowiska polonijne w Stanach juz od dluzszego czasu i problemem tym obiecala zajac sie takze centrala KPA w Chicago. W czasie posiedzenia Rady Dyrektorow KPA, ktore odbylo sie w dniach 30 maja - 1 czerwca, w trakcie posiedzenia Komisji Spraw Amerykanskich prowadzonego przez wiceprezesa KPA Hilarego Czaplickiego, przedstawiono miedzy innymi projekt rozwoju scentralizowanego systemu informacyjnego Kongresu.

W zalozeniach pomysodawcow projektu, wprowadzenie takiego systemu mogoby miec fundamentalne znaczenie dla restrukturyzacji i modernizacji przeplywu informacji wewnetrznej Kongresu, wspolpracy ze srodowiskami polonijnymi oraz wszystkimi innymi grupami spolecznymi w USA. Pozwoliloby takze na poprawe mozliwosci oddzialywania przez KPA na ksztaltowanie obrazu Poloni w Stanach oraz rozwiazaloby wiele dotychczasowych problemow Kongresu w rozpowszechnianiu informacji w amerykanskich srodkach masowego przekazu oraz wsrod Polonii. Czaplicki stwierdzil, ze podobny system rozwijany obecnie w Kanadzie juz wykazal swoja przydatnosc.

W ramach tego systemu funkcjonujacego pod kierownictwem centrali KPA, dzialaby osrodek zapewniajacy mozliwosci dokonywania badan oraz przygotowywania podstawowych materialow na tak ciagle potrzebne, roznorodne tematy polskie i polonijne. Jednym z zadan osrodka byloby zbieranie i przechowywanie informacji oraz dokumentowanie osiagniec i sukcesow Polonii, a takze gromadzenie materialow na temat innych spolecznosci etnicznych zyjacych w USA i podejmowanych przez nich akcji. Istotnym elementem dzialalnosci osrodka mialaby byc ciagla wspolpraca ze srodkami masowego przekazu w Stanach, dostarczanie mediom specjalne przygotowywanych informacji i materialow prasowych oraz sledzenie publikacji dotyczacych spraw polskich i Polonii.

Kolejnymi celami osrodka bylby rozwoj kontaktow z naukowcami, pisarzami, dziennikarzami oraz specjalistami z roznych dziedzin - wszystkimi, ktorzy mogliby pomoc w opracowywaniu i rozpowszechnianiu materialow na tematy polskie i polonijne. Organizatorzy planuja. iz osrodek powinien zajmowac sie takze rozpoznawaniem potencjalnie konfliktowych sytuacji i problemow oraz zapewniac mozliwosc podejmowania stosownych krokow Ñ odpowiednio do zaistnialej sytuacji. Takimi krokami moglyby, na przyklad, byc: zalecanie podejmowania odpowiednich dzialan przez KPA i organizacje polonijne, rozsylanie specjalnych oswiadczen do mediow, organizowanie kampanii prasowych czy protestow.

Specjalisci wspolpracujacy z osrodkiem musieliby dokonac rozpoznania istniejacych zasobow materialow dotyczacych spraw polskich i polonijnych (na przykad: ksiazki, materialy prasowe, filmy, zasoby na tasmach video) oraz opracowac i opublikowac niezbedne katalogi istniejacych materialow. Podejmowane dzialania sluzylyby tez rozwojowi kontaktow pomiedzy naukowcami, liderami polonijnymi w poszczegolnych regionach oraz innymi osobami mogacymi wplywac na opinie o Polonii czy Polsce w USA.

Nowy system moglby wniesc do dzialalnosci Polonii i jej "parasola", KPA wiele dynamizmu oraz spowodowac przyrost liczby nowych czonkow, tak bardzo tej organizacji potrzebnych. Pozwolilby tez na swobodniejsza i szybsza wymiane informacji o podejmowanych w centrali i w terenie dzialaniach, co ulatwioby KPA wspolprace oraz ksztatowanie nowego pokolenia dzialaczy polonijnych. Wszystkie te dzialania pomoglyby takze w przyciagnieciu do KPA polonijnej mlodziezy, ktora dotychczas na ogol trzyma sie od Kongresu z daleka.

Projekt utworzenia takiego osrodka jest bardzo ambitny i niestety dosc kosztowny. A wiemy o tym, iz od wielu lat Kongres Polonii Amerykanskiej ma klopoty z finansowaniem swojej podstawowej dzialalnosci oraz bardzo dobrze dzialajacej placowki w Waszyngtonie. Byc moze potrzebny jest apel do srodowisk polonijnych, by poparly ten projekt Ñ tak, jak wiele srodowisk popiera propozycje utworzenia katedry polskiej przy University of Virginia, wysunieta przez pania Blanke A. Rosenstiel z Amerykanskiego Instytutu Kultury Polskiej na Florydzie. Bowiem juz samo utworzenie przez Polonie nawet zalazkow proponowanego osrodka byloby sukcesem i mogloby umozliwic znaczna poprawe obiegu informacji pomiedzy poszczegolnymi srodowiskami polonijnymi, a tym samym przyczynic sie do nawiazywania kontaktow i wykorzystywania roznorodnych doswiadczen posiadanych przez organizacje polonijne dzialajace w roznych stanach.
 

Andrzej M. Salski

Material opublikowany w nowojorskim Nowym Dzienniku z dnia 9 wrzesnia 1996 roku.


Powrot do strony: Rozne artykuly 


The Summit Times


Salski@dnai.com

© Copyright 1996 by Andrzej M. Salski